Hallinnointi
Yhtiö noudattaa HEX Oyj:n, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnantajain Keskusliiton antamaa suositusta listayhtiöiden hallinnoinnista. Yhtiön hallinnoinnin perusperiaatteet on selostettu alla. Vuosikohtaiset tiedot löytyvät sekä painetusta että sähköisestä vuosikertomuksesta.
Osakeyhtiölain ja Uponor Oyj:n ("yhtiön") yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön valvonta ja johto on jaettu osakkeenomistajien, hallituksen ja toimitusjohtajan kesken.
Yhtiökokoukset
Hallitus
Toimitusjohtaja
Johtoryhmä
Hallituksen ja toimitusjohtajan arviointi
Palkitseminen
Sisäinen valvonta, riskienhallinta ja sisäinen tarkastus
Ulkoinen tilintarkastus
Osakkeenomistajat käyttävät valtaansa yhtiökokouksessa, joka on yhtiön ylin päättävä elin. Osakeyhtiölain mukaan yhtiökokous päättää mm. seuraavista asioista:
- yhtiöjärjestyksen muuttamisesta,
- tilinpäätöksen vahvistamisesta,
- osingonjaosta,
- osakeanneista,
- omien osakkeiden hankinnasta ja luovuttamisesta,
- osake- ja optio-ohjelmista,
- hallituksen jäsenten valinnasta ja heidän palkkioistaan,
- yhtiön tilintarkastajan valinnasta ja tilintarkastajan palkkiosta.
Tehtävät
Osakeyhtiölain mukaan yhtiön hallinnosta ja toiminnan asianmukaisesta järjestämisestä vastaa hallitus. Hallituksen tärkein tehtävä on ohjata yhtiön toimintoja tavalla, joka pitkällä tähtäimellä varmistaa sijoitetun pääoman parhaan mahdollisen käytön ottaen samalla huomioon eri sidosryhmien odotukset. Lakisääteisten tehtäviensä lisäksi hallitus päättää kaikista muista merkittävistä asioista, kuten konsernin strategiasta, osinkopolitiikasta, budjetista, suurista investoinneista, mukaan luettuna yritysostot, sekä laajoista rakennemuutosohjelmista.
Valinta ja kokoonpano
Yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallitukseen kuuluu vähintään viisi ja enintään seitsemän jäsentä. Hallituksen jäsenet valitaan yhden vuoden toimikaudeksi, joka alkaa sen yhtiökokouksen päättyessä, jossa heidät valitaan ja päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Hallituksen jäsenet voidaan valita tai erottaa ainoastaan osakkeenomistajien yhtiökokouksessa tekemällä päätöksellä.
Yhtiö pyrkii noudattamaan Helsingin pörssin, Keskuskauppakamarin ja Teollisuuden ja Työnantajain Keskusliiton antamia suosituksia hallituksen jäsenistä, heidän riippumattomuudestaan ja asemastaan yhtiön toimivaan johtoon kuulumattomina henkilöinä. Kaikilta hallituksen jäseniltä edellytetään tasapuolisuutta yhtiötä ja sen tytäryhtiöitä kohtaan ja heidän edellytetään ilmoittavan mahdollisista eturistiriidoista.
Yhtiön ja osakkaiden etujen mukaista on, että valituilla hallituksen jäsenillä on asiantuntemusta eri aloilta, kuten yhtiön toimialalta ja siihen liittyvistä teknologioista, rahoituksesta, henkilöstöhallinnosta, riskienhallinnasta sekä kansainvälisestä myynnistä ja markkinoinnista
Varsinainen yhtiökokous päättää hallituksen jäsenten palkkioista.
Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan vuodeksi kerrallaan.
Kokoukset ja päätöksenteko
Hallitus kokoontuu keskimäärin 12 kertaa vuodessa. Jotkut kokouksista voivat olla myös puhelinkokouksia. Kokouksista kaksi tulisi järjestää liiketoimintayksikössä, kulloinkin eri yksikössä.
Hallituksen valiokunnat
Hallitus on päättänyt, että yhtiöllä ei ole erillistä tarkastusvaliokuntaa, vaan hallitus toimii tarkastusvaliokuntana. Hallitus tapaa ulkoisen tilintarkastajan vähintään kaksi kertaa vuodessa, kerran ilman yhtiön johtoa. Sisäisen ja ulkoisen tarkastuksen seurannan ohella hallituksen tehtäviin tarkastusvaliokuntana kuuluvat esimerkiksi yhtiön tilinpäätöksen ja osavuosikatsausten sisällön tarkastaminen sekä sisäiseen valvontaan ja riskienhallintaan liittyvien järjestelmien seuranta.
Tarpeen vaatiessa hallitus perustaa ad hoc -valiokuntia käsittelemään eri asioita, kuten palkitsemista ja nimityksiä.
Toimitusjohtaja vastaa johtoryhmän avustamana konsernin juoksevan hallinnon hoitamisesta. Toimitusjohtaja toimii hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti. Toimitusjohtajan velvollisuus on huolehtia yhtiön kirjanpidon lainmukaisuudesta ja varainhoidon luotettavasta järjestämisestä. Toimitusjohtaja on myös johtoryhmän puheenjohtaja.
Tehtävät
Johtoryhmä on pääasiassa vastuussa konsernin strategian laatimisesta ja toteuttamisesta. Merkittävät operatiiviset asiat käsitellään ja päätetään johtoryhmässä. Kukin johtoryhmän jäsen puolestaan vastaa oman vastuualueensa osalta konsernin juoksevien asioiden hoitamisesta.
Konsernin strategian ja sen toteuttamisen lisäksi johtoryhmälle kuuluvia asioita ovat budjetit, liiketoimintasuunnitelmat ja niiden täytäntöönpano, merkittävät organisaatiomuutokset sekä kaikki työehdoissa tapahtuvat muutokset, jotka vaikuttavat suureen joukkoon työntekijöitä.
Kokoonpano
Johtoryhmään kuuluvat toimitusjohtaja sekä hallituksen päättämä määrä muita johtohenkilöitä. Toimitusjohtaja toimii johtoryhmän puheenjohtajana.
Kokoukset ja päätöksenteko
Johtoryhmä kokoontuu 10-12 kertaa vuodessa. Kokouksista pidetään vapaamuotoista pöytäkirjaa.
Hallitus tekee vuosittain arvion toimitusjohtajan toiminnasta hallituksen hyväksymän erillisen, järjestelmällisen arviointilomakkeen pohjalta. Lisäksi hallitus arvioi erikseen omaa toimintaansa sekä hallituksen puheenjohtajan toimintaa.
Konsernin palkitsemisjärjestelmä jakaantuu kolmeen osaan: peruspalkkaan, tulos- ja suoritusjohdannaiseen bonusjärjestelmään ja pitkäaikaiseen kannustusjärjestelmään. Työntekijän asemasta riippuen voidaan soveltaa eri yhdistelmiä. Yksittäisen työntekijän palkitsemisen hyväksyy työntekijän lähimmän esimiehen esimies.
Konsernin työntekijällä ei ole oikeutta erilliseen palkkioon hallituksen jäsenyydestä konserniyhtiössä.
Hallitus päättää toimitusjohtajan vuosittaisesta palkkiosta ja hyväksyy johtoryhmän jäsenten vuosittaiset palkkiot toimitusjohtajan laatiman ehdotuksen pohjalta.
Hallitus ja toimitusjohtaja päättävät menettelytavoista, jotka ohjaavat konsernin toimintaa. Johto on vastuussa näiden menettelytapojen noudattamisesta konsernissa osana sisäistä valvontaa.
Konsernin suurimmat riskitekijät on kartoitettu ja jaettu eri vastuualueisiin johtoryhmän jäsenten kesken. Kunkin johtoryhmän jäsenen velvollisuuksiin kuuluu oman vastuualueensa hoitaminen ja asianmukainen organisointi koko konsernissa. Yleinen riskienhallinta on keskitetty konsernin riskienhallintajohtajalle, joka on vastuussa myös riittävän vakuutusturvan ja riskienhallintaa koskevan raportoinnin järjestämisestä konsernissa.
Muodostaakseen pohjan liiketoiminnan puolueettomalle arvioinnille sisäinen tarkastus on riippumaton päivittäisestä liiketoiminnasta. Hallitus hyväksyy vuosittaisen tarkastussuunnitelman.
Yhtiön varsinainen yhtiökokous valitsee ulkoisen tilintarkastajan, jonka on oltava Keskuskauppakamarin hyväksymä tilintarkastusyhteisö. Yhdessä tilintarkastajan kanssa yhtiön johto järjestää konserniyhtiöiden tilintarkastuksen paikallisen lainsäädännön kulloinkin edellyttämällä tavalla. Paikallisten yhtiöiden tilintarkastajat raportoivat suoraan tarkastamalleen yhtiölle ja toimittavat kopion kustakin raportista konsernin taloushallinnolle liitettäväksi tarkastusrekisteriin.
Hallitus tekee ehdotuksen ulkoiseksi tilintarkastajaksi, jonka varsinainen yhtiökokous valitsee. Sivun alkuun |